Paežerių festivalis
Welcome at

Vienas svarbiausių kultūros renginių Suvalkijoje  – Paežerių dvaro festivalis – šiais metais vyks netradiciniu metu. Ištikimiausi festivalio gerbėjai jau buvo pradėję nuogąstauti, jog tradicija tapęs klasikinės kamerinės muzikos renginys šiais metais nebevyks. Tačiau klasikinės muzikos mėgėjų džiaugsmui tradicija sulaužyta nebus – festivalis jau aštuntąjį kartą kvies apsilankyti išskirtiniuose koncertuose, kurie vyks gamtos apsuptyje renovuoto Paežerių dvaro rūmų parke.

Apie renginio „vėlavimo“ priežastis, klausytojų laukiančias naujoves, džiaugsmus ir sunkumus organizuojant renginį kalbėjomės su festivalio organizatoriumi Aidu Strimaičiu.


Aidas_Strimaitis

Paprastai Paežerių dvaro festivalis klausytojus sukviesdavo vasaros viduryje. O štai šiemet, kai renginys neįvyko įprastu metu, jau buvo pasigirdę nuogąstavimų, jog jis gal visai nebeįvyks. Kokios priežastys nulėmė, jog festivalis organizuojamas rudens pradžioje?

Labai smagu, kad žmonės pasigenda. Man tai yra įvertinimas, kad jo reikia.

Festivalis netradiciniu laiku vyks dėl tam tikrų priežasčių. Pavasarį, kai buvo rašomi projektai Lietuvos kultūros tarybai, po pirmojo atrankos etapo balandžio pabaigoje paaiškėjo, kad festivalis rėmimo negavo. Vėliau sužinojau, jog toks pat likimas ištiko nemažai kitų panašių projektų, o Kultūros ministerija po to buvo tiesiog užversta skundais.

Aš nieko pats nerašiau, nes žinojau, kad laukia dar trečias etapas. Ir tiesiog nusiunčiau tą patį projektą su prierašu, kad labai gaila, jog pirmame etape festivalis rėmimo negavo – nors tai jau aštuntasis festivalis, bet neaišku, kodėl ekspertai jam pinigų neskyrė. Nežinau, kodėl, bet tada finansavimas jau buvo skirtas.

Apie gautą rėmimą sužinojome birželio pabaigoje, tad natūralu, jog nespėjome festivalio surengti tradiciniu laiku.

Iš kitos pusės, labai ačiū Kultūros tarybai, kad pirmajame etape neskyrė pinigų – vien dėl to, kad birželį buvo labai blogas oras. Kadangi beveik visi koncertai vyks lauke, labai tikiuosi, kad dabar, vasaros pabaigoje – rudens pradžioje, orai bus geri. Tad, manau, viskas išeis tik į gera.

O kiek finansinės paramos sulaukėte iš kitų rėmėjų, verslininkų, Vilkaviškio rajono savivaldybės?

Noriu labai padėkoti Gintautui Plečkaičiui ir ženklui „PRO“ – paskutinius kelerius metus jis yra vienas didžiausių festivalio rėmėjų, labai padeda tiek finansine, tiek moraline prasme.

Džiaugiuosi, kad atsirado naujų rėmėjų, kurie, nors ir nedidelėmis sumomis, bet vis tiek prisidėjo – tai  UAB „Vilkasta“ ir UAB „Art Glacio“.

Labai gaila, kad miesto valdžia kiekvienais metais festivaliui skiria vis mažiau pinigų. Esu giliai nustebęs, jog tokiam renginiui – toks mažas finansavimas. Ir jis vis mažėja ir mažėja. Tikrai nežinau, kodėl taip yra.

Norėčiau, kad festivalio atidaryme, koncertuose dalyvautų ir meras. Kad jis pasveikintų festivalį – juk tai iš tikrųjų reikšmingas ir svarbus kultūrinis mūsų krašto renginys.


Kuo išsiskirs aštuntasis Paežerių dvaro festivalis?

Šiais metais pagrindinis išskirtinumas bus tai, jog festivalis pagaliau visiškai sugrįžo į Vilkaviškį. Ankstesniais metais koncertai vykdavo ir Marijampolėje, ir kituose rajonuose, bet suremontavus Paežerių dvarą, vis tik nusprendėme, jog neverta blaškytis ir reikia stengtis daryti viską, kad dvaras būtų žinomas. O koncertai, manau, prie to prisideda.

Keturi koncertai dvare vyks lauke. Bus pastatyta lauko scena – tai irgi šių metų festivalio išskirtinumas.

Išskirčiau ir tai, jog šiais metais pirmą kartą susiburs Paežerių dvaro festivalio kamerinis orkestras. Ankstesniuose festivaliuose yra dalyvavęs Paežerių dvaro festivalio oktetas, tačiau orkestro dar niekada nebuvo. O tai, manau, svarbu tiek pačiam festivaliui, tiek dvarui – galėsime didžiuotis, jog turime tokį orkestrą.

Dar viena naujovė, kurią nusprendėme išbandyti šiais metais – bardų muzikos vakaras, nors festivalis – klasikinės muzikos. Anksčiau dvare to niekada nebuvo, tačiau labai tikiuosi, kad ši tradicija prigis ir jau kituose festivaliuose nuolat vienas iš koncertų bus bardų muzikos vakaras.

Kaip kiekvienais metais sekasi prikalbinti atlikėjus dalyvauti festivalyje?

Pavyksta per pažintis – aš pats muzikantas, turiu draugų tame rate. Be to, jei žmogus imasi kažką daryti, kažką organizuoti – galvoja, kaip tai padaryti, ir vis tiek kažkas pavyksta.

Be to, visus metus reikia sekti ir domėtis, kas vyksta Lietuvoje. Kalbėjomės ir su daugiau atlikėjų, kurie galbūt norėtų dalyvauti. Deja, kol kas visų planų nepavyksta įgyvendinti, nors jie yra dideli. Tačiau tikiuosi, kad kažkada pavyks.

Jau vien faktas, kad festivalis vyks aštuntus metus iš eilės, manau, daug ką pasako ir galima džiaugtis, kad tai – negęstantis festivalis.

O kokie Jūsų paties artimiausi planai, be šio festivalio?

Dar iki festivalio turėsiu pakankamai veiklos. Štai kitą savaitę su Klaipėdos kameriniu orkestru ruošiamės gastrolėms į Šveicariją, kur grosime fantastiškoje „Tonhalle“ salėje – vienoje iš penkių pasaulio salių, kurioje grojo visi patys garsiausi šimtmečio atlikėjai. Vėliau laukia Murteno festivalis, kuris vyksta jau ne pirmus metus ir sukviečia puikius atlikėjus bei pasižymi fantastiška publika. Tokie artimiausi planai iki Paežerių dvaro festivalio.

Be abejo, dar pačiam reikės važiuoti į Vilnių, repetuoti festivaliui kartu su Paežerių dvaro orkestru. Trumpai tariant, bus labai daug darbo.

Be to, šiuo metu dirbu dviejuose darbuose Klaipėdoje, o neseniai gavau dar ir trečią pasiūlymą – nuo rudens būsiu Styginių instrumentų skyriaus vedėju Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijoje. Taigi, be trijų darbų, ketvirtas –  viešosios įstaigos „Musicus ictus“ darbas, o penktas – groti solo įvairiuose koncertuose.

Dėkoju už pokalbį.

Kalbėjosi Daiva Čugunova

Nuotrauka iš www.koncertusale.lt

P.S. Jau ne kartą esame girdėję sakant, jog Vilkaviškis yra „gūdi provincija“. Tokie renginiai, kaip Paežerių dvaro festivalis, sukviečiantis aukšto lygio atlikėjus ir daugybę klausytojų iš kitų rajonų, garsinantis mūsų kraštą, yra lyg gryno oro gurkšnis iš „kaimo“ įvaizdžio norinčiam išsivaduoti Vilkaviškiui. Džiugu, jog dar atsiranda entuziastų ir rėmėjų, kurių dėka tokie renginiai nenumiršta.

Tačiau valdininkų, ypač rajono valdžios, abejingumas iš tikrųjų glumina – matyt, kaip sakė ir pats festivalio organizatorius, „kažkam tokių renginių nereikia“. Kažkam, matyt, labai patogu ir jauku gyventi „gūdžioje provincijoje“…

http://suduvis.lt/2015/08/17/negestantis-paezeriu-dvaro-festivalis-sugrizo-i-vilkaviski/

 

Comments are closed.

-->