Paežerių festivalis
Welcome at » Rugsėjo 9 d.

Rugsėjo 9 d.

 

Rugsėjo 9 d., penktadienį, 18.00 val. Paežerių dvaro rūmų parkas
MUZIKA KAIP TEATRAS

2016-09-09-4

2016-09-09-3 2016-09-09-2

2016-09-09-1

Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentas, muzikologas Viktoras Gerulaitis. Portretas

 

Styginių kvartetas ART VIO

Ingrida Rupaitė-Petrikienė (smuikas), Kristijonas Venslovas (smuikas), Tomas Petrikis (altas), Povilas Jacunskas (violončelė)
Indrė Baikštytė (fortepijonas), Tomas Petrikis (altas), Faustas Latėnas (kompozitorius)
Koncerto vedėjas muzikologas Viktoras Gerulaitis
Programoje Fausto Latėno kūriniai

 

Fausto Latėno kūrybinėje biografijoje – daugiau nei 200 darbų Lietuvos ir užsienio teatruose, meniniuose, dokumentiniuose ir TV filmuose, apie pusšimtis kūrinių orkestrui, gausu kamerinės muzikos. 2015 m. kompozitorius pelnė Lietuvos nacionalinę kultūros ir meno premiją už „Lietuvos teatro skambesį, už muziką, kaip visavertę teatrinio vyksmo dalyvę.“ Giliausiai F. Latėnas įleidęs šaknis į teatro pasaulį. Net ir koncertinėje kamerinėje jo muzikoje ryškus teatriškumas – įtaigus pasakojimas, emocijos, „juokas pro ašaras“. Pasak muzikologo Viktoro Gerulaičio, F. Latėno kameriniai instrumentiniai kūriniai klausomi kaip nedideli muzikiniai spektakliai, kuriuose kiekvienas muzikinis gestas turi tam tikrą, dažnai tik autoriui žinomą, reikšmę. Kompozitorius visai nesibaimina banalybių ar įvairių atpažįstamos muzikos reminiscencijų, keisčiausių hipertrofuotų kulminacijų ar provokuojančių junginių. Jis įsitikinęs, kad „vidinei įtaigai užkoduoti nebūtina dėlioti daugybės natų, nereikia daug arba įmantriai kalbėti. Viską galima sudėti į paprastus ir žinomus dalykus, į paprastą harmoniją“. Šiais metais viename interviu F. Latėnas sakė: „Man atrodo, kad visą savo koncertinę muziką aš jau sukūriau. Parašiau ją, kaip ir daugelis kitų kūrėjų, iki 35–36 metų. Vėliau dažnas tik tobulina, ką jau yra sukūręs. Nesiskundžiu – mano koncertinė muzika iki šiol skamba. Ir ne tik Lietuvoje. Teatro muzika man įdomi tuo, kad ją rašydamas esu nuolatinėje gyvenimo ir kūrybos kelionėje: naujos pjesės, repeticijos, nauji aktoriai, ieškojimai.“

Styginių kvarteto “ART VIO” 2003 metais susibūrė Vilniuje. Art Vio tapo Respublikinio kamerinių ansamblių konkurso Vilniuje laureatu, dalyvavo Tarptautiniame kamerinių ansamblių konkurse Kuhmo mieste (Suomija). Kelis metus iš eilės kvartetas tobulinosi meistriškumo kursuose Reichenau (Austrija), kuriuos vedė garsių styginių kvartetų Amadeus, Artis, Bartók, Hagen, Janáček, Smetana nariai.

2007 styginių kvartetas Art Vio išleido savo pirmąją kompaktinę plokštelę, kurioje įgrojo Lietuvos kompozitorių Eduardo Balsio, Anatolijaus Šenderovo, Juozo Širvinsko opusus. 2010 Londone buvo išleista kompaktinė plokštelė, kurioje Art Vio kartu su pianistu Eduardu Oganesianu įgrojo du vokiečių kompozitoriaus Friedricho Gernsheimo fortepijoninius kvintetus. Tai – pirmasis šių kūrinių įrašas pasaulyje.

Ansamblis dalyvavo tarptautiniuose kamerinės muzikos festivaliuose Lenkijoje, Portugalijoje, Vokietijoje Islandijoje, Rusijoje ir kt.
Kvartetas griežia prancūzų meistrų pagamintais instrumentais: Ingrida Rupaitė-Petrikienė griežia Pierre Silvester smuiku (pagamintas 1830), Kristijonas Venslovas – Nestor Audinot smuiku (pagamintas 1891), Tomas Petrikis – Joseph-Nicolas Leclerc altu (pagamintas 1775), Povilas Jacunskas – Emile Mennesson violončele (pagaminta 1898). Visų keturių atlikėjų strykai yra iš Vokietijos meistrų Richard Grünke&Söhne dirbtuvių. Instrumentų savininkas ir kvarteto mecenatas yra p. Jonas Žiburkus.

Indrė Baikštytė – lietuvių kompozitoriaus Eduardo Balsio vaikaitė. Studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (profesorių O. Šteinberg, I. Armonienės, D. Balsytės, P. Geniušo klasėse), stažavo Berlyno menų universitete. 2015 m. pianistė LMTA įgijo Menų daktarės laipsnį.

I. Baikštytė yra daugiau nei dešimties respublikinių ir tarptautinių solo, koncertmeisterių bei kamerinių ansamblių konkursų laureatė. Pirmąsias premijas pianistė yra pelniusi ir kaip fortepijoninio trio „FortVio“ narė: 2006 m. Lietuvoje ir Austrijoje, 2008 m. – Rusijoje, 2012 m.– Lenkijoje ansamblis Tarptautiniame muzikos pedagogų konkurse laimėjo Grand Prix. 2015 m. pradžioje ansambliui paskirta Vyriausybės kultūros ir meno premija.